Leading Manufacturer of nm500 abrasion resistant steel plate, abrex 400 plates, wear resistant steel plates, ar 400 plate, abrasion resistant plate and abrasion & wear resistant steel plates from Mumbai.
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | NM 500 |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Thickness | 5mm |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | 400 |
| Size | 2000MM X 6000 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | All Grades Available |
| Brand Grade | All Grades Available |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 2000 mm |
| Material Grade | All Grades Available |
| Size | 2000MM X 6000MM |
| Form | Plate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 128 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | ROCKSTAR |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 25 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 20 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 12 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | 400 HBW |
| Brand Grade | rockstar 400 |
| Thickness | 12 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | Rockstar 500 Plate |
| Size | 45x45x30 |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 25 Kg |
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Material Grade | ALL GRADE |
| Size | 2000MM X 6000MM |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Rectangular |
| Material | Steel |
| Brand | TATA |
| Type | Abrasion Resistance Sheet |
| Material Grade | 450 |
| Size | 2000 x 6300 mm |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Material Grade | 304 |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Plate |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Steel |
| Brand | TATA, Jindal, SAIL, IMPORTED |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | 400 |
| Size | 2000mm X 6000mm |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | Abrex Plate 400 |
| Size | 2000mm x 6000mm |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 150 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India