Leading Manufacturer of 1mm ss sheet price, 2mm ss sheet, alloy steel round bars and nitronic 50 sheet from Mumbai.
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Nominal Size | 3 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness | 45 HRC |
| Finish | Polished |
₹ 203 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Sheet |
| Nitronic Grade | Nitronic 50 |
| Diameter | 16 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Condition | Hot Rolled |
| Application | Pump Shaft, Aerospace, Valve Part, Chemical Plant, Marine |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India