Leading Manufacturer of 316 stainless steel sheet, abrasion resistant steel plate, abrex 500 abrasion resistant steel plates, abrex 500 plates, hot rolled mild steel sheet and jindal steel plate price per kg from Mumbai.
₹ 340 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Full Hard |
| Application/End Use | Automotive, Industrial, Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | 450 HBW |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 16 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | ABREX 500 |
| Thickness | 20 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.60 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Grade | IS 2062 |
| Sheet Width | 900 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Brand | SAIL |
| Edge | Mill Edge |
| Standard | IS 2062 |
| Application | Fabrication |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Finish | BA |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand | Jindal |
| Certification | Mill Test Cert |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Shim Type | Sheet Shim |
| Thickness | 1.0 mm |
| Size | A4 Sheet |
| Grade | 304 |
| Hardness | Soft |
| Form | Coil |
| Usage | Machine Leveling, Die Setting |
| Finish | 2B |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 201 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | IS 2062 E250 |
| Brand | SAIL |
| Usage | Structure |
| Edge | Mill Edge |
| Certification | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India