Offering you a complete choice of products which include ss mirror sheet, 3x3 stainless steel sheet, 4 brushed finish stainless steel, jindal ss sheet, jindal ss sheet price and s30v stainless steel sheet.
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | 304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Weight | 10 kg |
| Brand | Tata |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Gauge | 8 g |
| Standard | ASTM |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | 304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Weight | 10 kg |
| Brand | Tata |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Gauge | 14 g |
| Standard | ASTM |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304L |
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Production Route | Cold Rolled |
| Brand Series | J4 |
| Material Standard | ASTM A480 |
| Application | Railway Coach |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Hot Rolled |
| Brand Series | J4 |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Application | Kitchen Equipment |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 900 mm |
| Length | 1800 mm |
| Hardness/Temper | Annealed (Soft) |
| Form | Sheet |
| Brand | TATA |
| Coating Type | Bare |
| Country Standards | IS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS430 |
| Thickness | 1.2 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Kitchen Equipment, Appliances |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1945 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | 304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Weight | 10 kg |
| Brand | Tata |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Gauge | 8 g |
| Standard | ASTM |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1220 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | Jindal |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | 2B Finish |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | Mill Test Cert |
| Hardness | Soft Annealed |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | ASTM A36 |
| Carbon Level | Low Carbon |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Structure |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Size | 8 x 4 feet |
| Type | Sheet |
| Steel Grade | SS 202 |
| Thickness | 1-2 mm |
| Brand | SAIL |
| Tensile Strength | 100-300 MPa |
| Design | Mirror Finish |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2.00 mm |
| Grade | 409 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | 2B |
| Form | Cold Rolled |
| Coil Inner Diameter | 400 mm |
| Coil Weight | 3000 kg |
| Application | Fabrication, Pharma, Food Industry, Automotive, Industrial, Chemical, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India