Pioneers in the industry, we offer 22 gauge stainless steel sheet 4x8, stainless steel perforated metal, 304 stainless steel sheet, 1.5 mm steel sheet, 0.3 mm stainless steel sheet and 1.2 mm stainless steel sheet from India.
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Steel Grade | SS316 |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Surface Finish | BA |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Perforation Type | Multi type hole |
| Hole Diameter | 0.5 mm |
| Surface Finish | Perforated |
| Application | Architecture, Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Architectural, Automotive, Utensils & Kitchenware, Industrial Fabrication |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 900 mm |
| Length | 1800 mm |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.3 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Automotive, Chemical, Textile, Food Processing, Pharma, Kitchen Equipment, Sugar Industry, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1.2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Food Processing, Textile, Automotive, Kitchen Equipment, Pharma |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | High Carbon |
| Thickness | 1.6 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Form | Sheet |
| Application | Structural, General Engineering, Automotive, Pressure Vessel, Flanges |
| Edge Type | Mill Edge |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 900 mm |
| Length | 1800 mm |
| Form | Sheet |
| Brand | JSW |
| Country Standards | ASTM |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 201 |
| Finish | Mill |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India