Leading Manufacturer of 904l stainless steel pipe, nitronic 60 round bars, 316 stainless steel strip, ss slitting coil, titanium rod bar and nickel alloy sheets and plates from Mumbai.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size | 8 inch |
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Steel Grade | 904 |
| Thickness | ALL |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Seamless |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 30,60 |
| Size | 30 mm |
| Single Piece Length | 6MTR. |
| Brand | NITRINIC 60 |
| Finishing | SILWAR |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 144 Kg
Offers excellent resistance to wear, galling, and fretting.
High strength and good corrosion resistance in a wide range of environments.
Maintains mechanical properties even at high temperatures.
Superior oxidation resistance up to elevated temperature ranges.
Contains additions of silicon and manganese to enhance anti-galling properties.
Suitable for both high-temperature and cryogenic applications.
Good weldability and formability for various manufacturing needs.
Provides better corrosion resistance compared to 304 and 316 stainless steels.
Commonly used in valves, pump components, fasteners, shafts, and bushings.
Available in various diameters and lengths as per customer requirements.
₹ 340 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS 316L |
| Thickness | 2.00 mm |
| Width | 150 mm |
| Finish | No.1 |
| Edge Type | Slit Edge |
| Form | Coil Cut |
| Usage | Fabrication, Automotive |
| Country Of Origin | India |
| Coil Or Length | Coil Form |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.20 mm |
| Width | 5 mm |
| Finish | 2B |
| Hardness | Soft |
| Edge Type | Slit Edge |
| Coil Inner Diameter | 200 mm |
| Coil Weight | 50 kg |
| Application | Industrial |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 183 Kg
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Brand | NICKEL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 155 Kg
₹ 2300 / Kg Get Latest Price
| Type | Sheet |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Brand | jindal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 122 Kg
₹ 680 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Color | SILVER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 181 Kg
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 147 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India