Manufacturer of a wide range of products which include ams 5510 stainless steel sheet, stainless steel 304h sheets, stainless steel plate 30mm, 1 8 stainless sheet, 2x4 stainless steel sheet and 430 ss sheet.
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Edge Type | Mill Edge |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Protective Film | Not Coated |
| Form | Sheet |
| Application | Industrial Fabrication |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 30MM |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | HR |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS202 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Surface Finish | No.4 |
| Brand Series | J4 |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Aerospace, Defense, Oil And Gas, Pump Shaft |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS430 |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Kitchen Equipment, Appliances |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.25 mm |
| Width | 600 mm |
| Finish | 2B |
| Form | Cold Rolled |
| Hardness | Full Hard |
| Coil Inner Diameter | 400 mm |
| Coil Weight | 500 kg |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 6000 mm |
| Grade | 304L |
| Surface Finish | HR |
| Brand | Sail |
| Certification | Mill Test Cert |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Gold |
| Application | Architectural |
| Standard | ASTM A240 |
| Thickness | 1 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 345 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | 17-4 PH |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A693 |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 192 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | 2B Finish |
| Grade | 304L |
| Form | Sheet |
| Protective Film | Paper Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Pharmaceutical, Decorative, Food & Beverage |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 375 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Steel Grade | SS321 |
| Surface Finish | BA |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | 17-4 PH |
| Condition | Solution Annealed |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A693 |
| Origin | Indian |
| Application | Aerospace |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Gold |
| Application | Architectural |
| Standard | ASTM A240 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Full Hard |
| Application/End Use | Industrial, Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Utensils & Kitchenware, Pharmaceutical, Architectural, Food & Beverage, Automotive, Industrial Fabrication |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | Mill Test Cert |
| Hardness | Soft Annealed |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | 304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Weight | 10 kg |
| Brand | Tata |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Gauge | 8 g |
| Standard | ASTM |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 2205 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | 2B |
| Corrosion Class | Super Duplex |
| Origin | Indian |
| Form | Sheet |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Grade | 310 |
| Surface Finish | 2B |
| Certification | Mill Test Cert |
| Material | Stainless Steel |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Finish | BA |
| Brand | Jindal |
| Certification | Mill Test Cert |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 355 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm (18 G) |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Product Form | Sheet |
| Finish | 2B |
| Hardness | Annealed |
| Grade | 202 |
| Application | Kitchenware |
| Coating | PVC Coated |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS410 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Automotive |
| Hardness Type | Annealed |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal Stainless |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India