Providing you the best range of 0.5 mm steel sheet, 410 stainless steel strip, 0.8 mm stainless steel sheet, 125 stainless steel sheet, stainless steel 304 sheet and 430 ba stainless steel with effective & timely delivery.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material Grade | SS316 |
| Surface Finish | Cold Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Form | Sheet |
| Country Standards | IS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS 410 |
| Thickness | 4.00 mm |
| Width | 20 mm |
| Finish | Mirror |
| Edge Type | Slit Edge |
| Form | Flat |
| Usage | Fabrication, Automotive |
| Country Of Origin | India |
| Coil Or Length | Coil Form |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 197 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 125 |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Industrial Fabrication, Architectural, Food & Beverage, Utensils & Kitchenware |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Sheet |
| Grade | 430 |
| Thickness | 5–10 mm |
| Finish | 2B |
| Edge Type | Mill Edge |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Usage Industry | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Half Hard |
| Application/End Use | Architectural, Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 203 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1.2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | Mirror |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Edge Type | Mill Edge |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 203 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.1mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Edge Type | Mill Edge |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Kitchen Equipment |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 203 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Perforation Type | oval hole |
| Hole Diameter | 0.5 mm |
| Surface Finish | Perforated |
| Sheet Form | Flat |
| Application | Industrial, Architecture |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.7 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | Mirror |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Edge Type | Mill Edge |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Perforation Type | Round Hole |
| Hole Diameter | 2 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Form | Coil Cut |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Architecture |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 192 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS430 |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Kitchen Equipment, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Half Hard |
| Application/End Use | Industrial, Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.6mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Construction |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | 17-7 PH |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Aerospace, Power Plant |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 4 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Sheet |
| Thickness | 2–5 mm |
| Finish | 2B |
| Grade | 304 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Origin | Indian Make |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | ss330 |
| Thickness | 4 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Edge Type | Mill Edge |
| Form | Sheet |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.4mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 340 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Type | Sheet |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | Jindal |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | 2B Finish |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Application/End Use | Industrial, Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Steel Grade | ss308 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | Mirror |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1.2 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Industrial Fabrication, Architectural |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 1.2 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 4 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.3 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.05 |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | Mirror |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal Stainless |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | 304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India