We are a leading Manufacturer of ar400 steel plates, rockhard 400 plate, high abrasion steel plate ar400 ar450 ar500 and welding ar 400 plate from Mumbai, India.
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | JFC 500 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | NM400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India