We are a leading Manufacturer of 316 stainless steel strip, stainless steel sheet 316 price, stainless steel sheet coil, stainless steel coils, 304 stainless steel strip and stainless steel strips suppliers from Mumbai, India.
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Packaging Type | Coil |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Grade | 316L |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Hardness | Soft |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand/Make | Jindal |
| Application/End Use | Industrial |
| Form | Sheet |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Steel Type | Stainless Steel |
| Thickness | 0.20 mm |
| Width | 600 mm |
| Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Form | Coil |
| Coil Weight | 7 MT |
| Edge | Mill Edge |
| Application | Structure, Automotive, Pipes, General Engineering, Roofing, Fabrication, Panels |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Grade | 300 series |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 245 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Strip |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 304 |
Minimum order quantity: 100 Kg
Owing to the rich industrial experience and expertise in this business, we are engaged in providing Stainless Steel Strip.
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS 304 |
| Thickness | 1.00 mm |
| Width | 20 mm |
| Finish | HR |
| Edge Type | Slit Edge |
| Form | Flat |
| Usage | Fabrication |
| Country Of Origin | India |
| Coil Or Length | Cut Length |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 8 mm |
| Grade | 75Ni8 |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| Hardness | 45 HRC |
| Finishing | Polished |
| Material | Stainless Steel |
₹ 375 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.25 mm |
| Width | 100 mm |
| Grade | 321 |
| Temper | Half Hard |
| Form | Roll |
| Surface Finish | 2B |
| Application | Insulation, Gasket, Battery |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India