Pioneers in the industry, we offer stainless steel 304 plate, 316 stainless steel sheet, stainless plate sheet, 316 stainless steel plate price, ss plate suppliers and abrex rockstar plate from India.
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5mm to 12mm |
| Size | 1250 x 2500 , 1500 x 3000 |
| Material Grade | 304,316, 309, 310 |
| Type | Plate |
| Steel Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Brand/Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Hardness | Full Hard |
| Application/End Use | Industrial, Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Grade | 316L |
| Surface Finish | BA |
| Hardness | Soft |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Brand/Make | Jindal |
| Application/End Use | Industrial, Chemical, Food Processing, Pharmaceutical |
| Form | Sheet |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal |
| Hardness | Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | 400 HBW |
| Brand Grade | ROCKSTAR 400/500 |
| Thickness | 12 mm |
| Application | Bucket |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | JFF 400/500 |
| Thickness | 16 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Material | Steel |
| Brand | TATA, Jindal, SAIL, IMPORTED |
| Type | Abrasion Resistance Sheet |
| Material Grade | Rockstar 400 |
| Size | 2000 x 6300 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5mm to 60mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | QUARD 400 |
| Material | Steel |
| Shape | Rectangular |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Thickness | 3MM TO 600MM |
| Usage/Application | OIL AND GAS, CHEMICAL AND POWER GENERATION INDUSTRY |
| Color | BLACK |
| Features | MEDIUM CARBON ALLOY STEEL PLATE |
| Thread Size | 2500 X 6300 |
| Element Diameter | 2500 / 5000 / 6300 / 12000 |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Material | Boiler (Boiler Quality Plate) |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316L |
| Size | 1250 x 2500 , 1500 x 3000 |
| Surface Treatment | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
| Available Thickness Range | 3mm to 12mm |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Grade | ALUMINUM ALLOY GRADE 6061 |
| Size/Dimension | 2MM TO 200MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium Alloy |
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Industry |
| Color | Silver |
| Hardness | 55 HRC |
| Material | Incoloy |
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Carbon Level | Medium Carbon |
| Thickness | 3 mm |
| Application | Shipbuilding, Structure, General Fabrication |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Brand | Jindal Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | Medium Carbon |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Form | Sheet |
| Application | Structural, General Engineering, Automotive, Flanges |
| Edge Type | Mill Edge |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Condition | Cold Rolled Full Hard |
| Width | 25 mm |
| Surface Finish | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Form | Sheet |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Base Material | Stainless Steel |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Process | Laser Cutting |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Automotive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3754 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Thickness | 5 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Oil And Gas |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 375 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Oil And Gas |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 375 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Oil And Gas |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 2 mm |
| Pattern Type | 5 Bar |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Form | Sheet |
| Application | Flooring |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS410 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Automotive |
| Hardness Type | Annealed |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Size | 1250/1500/2500 X 6000/12000 |
| Material Grade | IS2062 Gr.-E250/E350 |
| Type | Abrasion Resistance Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Brand | TATA, Jindal, SAIL, IMPORTED |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Size | 1250 x 2500 , 1500 x 3000 |
| Material Grade | SS 440 |
| Type | Plate |
| Brand | Jindal, IMPORTED, Shah Metal |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ASTM |
₹ 315 / Kg Get Latest Price
| Size | 1250 x 2500 , 1500 x 3000 |
| Material Grade | 304,316, 309, 310, 321 |
| Type | Plate |
| Brand | Jindal, IMPORTED |
| Steel Grade | SS309 |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Standard | ASTM |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | E450 |
| Brand | SAIL |
| Size | 2000 x 6300 |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Part Type | Panel |
| Base Material | CRCA Steel |
| Sheet Thickness | 4 mm |
| Process | Laser Cutting |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Automotive |
| Production Volume | Prototype |
| Industry Standard | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Mild Steel |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Surface Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Soft |
| Form | Plain Sheet |
| Coil Or Sheet | Sheet |
| Application | Fabrication |
| Brand | Tata Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India