Our range of products include stainless steel 304 link chain, stainless steel link chain, stainless steel heavy duty chain, ss 304 wire rope 1.5mm and polished ss link chain.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Anjal Steel Corporation |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Commercial |
| Thickness | 8 mm |
| Packaging Type | Roll |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Material | SS |
| Brand | Anjal Steel Corporation |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 125 / Feet Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Color | Silver |
| Thickness | 8 mm |
| Structure | Round |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | SS |
| Length | 100 M |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Diameter | 1.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 100 m |
| Core Type | Steel Core |
| Packaging Type | Reel |
Type 304 stainless steel is the standard alloy for use in wire rope and cable. It has about the same strength as galvanized rope or cable but is much more corrosion resistant. It can be used in most industrial atmospheres and has acceptable corrosion resistance when used in marine and salt water.
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Material | SS |
| Brand | Anjal Steel Corporation |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Anjal Steel Corporation |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Polished |
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India