Manufacturer of a wide range of products which include 304 sheet metal, aisi 304 2b stainless steel, 304 ss sheet metal, eml sheets stainless steel, matte finish ss sheet and coloured stainless steel sheets.
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | 2B Finish |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Architectural |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | 2B Finish |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Automotive, Utensils & Kitchenware, Architectural, Industrial Fabrication, Pharmaceutical, Food & Beverage |
| Standard | ASTM A240 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 345 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Application | Architectural, Industrial Fabrication, Pharmaceutical, Food & Beverage |
| Standard | ASTM A240 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Surface Treatment | Matte Finish |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | Jindal |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2220 / Kg Get Latest Price
| Type | Sheet |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 8 x 4 feet |
| Thickness | 0.7 mm |
| Brand | Jindal |
| Finishing Type | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India