Pioneers in the industry, we offer brushed steel plate, provide nm550 abrasion resistant steel plate, embossed steel plate, ar 400 steel plate and sa 387 gr 11 plates from India.
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1000 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | NM 500 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 2000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Grade | Sa 387 |
| Thickness | 5 mm |
| Material Type | Engineering Steel |
| Size (W x L) | 1250 x 2500 mm |
| Application | Engineering, Shipbuilding, Automobile |
| Certification | Mill TC |
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India