Our range of products include ar400 formable plate, abrasion resistant ar400f steel plates, rockstar 400 abrasion resistant steel plates, provide nm600 abrasion resistant steel plate, rockstar 400 steel plate and rockstar 450 abrasion resistant steel plates.
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 16 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | NM 500 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | ROCKSTAR 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1850 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 16 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 2000 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | ROCKHARD 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India