We are a leading Manufacturer of stainless steel sheet, 316l stainless steel sheet metal, jindal 0.5 mm sheet price, soldering stainless steel sheet metal, ss 304 brushed finish and astm 422 s42200 stainless steel sheets from Mumbai, India.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 4 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | Mirror |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 310 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Automotive, Industrial, Railway Coach, Kitchen Equipment |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand | Jindal |
| Color | Gold |
| Application | Architectural |
| Standard | ASTM A240 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 255 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.3 mm |
| Production Route | Cladding |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Application | Kitchen Equipment, Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | 1000 Series |
| Shape | Round |
| Size | 2 inch |
| Unit Length | 6 m |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Aluminium |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | Anjal Steel Corporation |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Shape | Rectangular |
| Alloy | With Alloy |
| Grade | 7075 T651 |
| Brand | Jindal |
| Material | Aluminium Alloy |
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India