Providing you the best range of brushed stainless steel sheet metal, ss 304 perforated sheet price, 20 gauge stainless steel sheet metal, ss 409 sheet price, aa 400 steel plate ar400 and 409 stainless sheet with effective & timely delivery.
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 4 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Perforation Type | Round Hole |
| Hole Diameter | 0.5 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Sheet Form | Flat |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | EN 10088, ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Abrex 400 |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Liner Plate |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Sheet |
| Thickness | 5.0 mm |
| Grade | 409 |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Width | 1250 mm |
| Make / Brand | Jindal |
| Application | Automotive Exhaust |
| Hardness | Full Hard |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm (18 G) |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Product Form | Sheet |
| Finish | 2B |
| Hardness | Annealed |
| Grade | 202 |
| Application | Kitchenware |
| Coating | PVC Coated |
| Brand | Jindal |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 480 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Polished |
| Steel Grade | 316 |
| Form | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Application | Oil And Gas, Marine, Chemical Plant |
| Brand | Jindal |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Grade | 400 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Shape | Round |
| Material | Monel |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.20 mm |
| Width | 100 mm |
| Grade | 430 |
| Temper | Soft |
| Form | Roll |
| Surface Finish | Bright |
| Application | Insulation |
| Coating | Uncoated |
Minimum order quantity: 100 Kg
MAHENDRA MALI (OWNER)
Anjal Steel Corporation
2nd, A-10, Sangani Sadan, Cawasji Patel Tank Road, Bhuleshwar, Girgaon
Mumbai - 400004, Maharashtra, India